آشنایی با پرده دو مکانیزم یا پرده دوبل

پرده دو مکانیزم یا پرده دوبل چیست؟ پرده دوبل رول یا پرده دو مکانیزم (دو مکانیزه) از انواع پرده های غلتکی است که در دکوراسیون مدرن جایگاه ویژه ای دارد.

این پرده های زیبا دارای دو لایه پارچه هستند ، یکی پرده شید که به عنوان آستر و دیگری که توری هست و معمولا دارای طرح های شکیل یا گلدوزی به عنوان رویه و جلوه‌گر پرده نامیده می‌شود که توسط غلتک باز و بسته می شوند. پرده دوبل رول امکان تنظیم نور روز و شب را بدون باز کردن کامل پرده، تنها با تنظیم آستر ایجاد می کند. تنظیم نور ورودی دقیقا مطابق با خواسته تان امکان پذیر است. دوبل رول نوعی پرده کرکره ای با نوآوری جدید است که در اغلب فروشگاه ها به نام پرده زبرا دو مکانیزم یا دومکانیزه یا شب و روز عرضه شده است.

بدون پرده هیچ خانه ای کامل نیست. پرده ها تکمیل کننده دکوراسیون داخلی هستند . صنعت دوخت و طراحی پرده ها همچون دیگر صنایع مرتبط با دکوراسیون، تحول زیادی داشته است. شاید روزگاری انواع پرده های چین دار مناسب منازل لوکس و اشرافی بودند ولی امروزه پرده های مدرن با طرح های متنوع و کاربری ساده تر جانشین طرح های قدیمی شده اند. در این میان پرده دوبل رول محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و تقریبا در هر خانه ای نمونه ای از این پرده زیبا را می توان مشاهده کرد.

پرده دو مکانیزه یا پرده زبرا ترکیبی از فناوری و هنر است که با الهام از پرده کرکره و پرده شید طراحی شده است. دو لایه پارچه از دو جنس مختلف در ساخت و دوخت این پرده زیبا استفاده می شوند. تیره و روشن بودن پارچه های به کار رفته در دوخت پرده دوبل رول کاملا حساب شده است. در واقع یک لایه پارچه طرح دار ضخیم تر در بین دو پارچه توری و روشن تر قرار می گیرد و این هماهنگی در سراسر پرده حفظ می شود.

پرده زبرا - پرده شید - پرده دومکانیزم - پرده سیلوئت - پرده چاپی - پرده DK ورتیکال

مکانیسم ساخت پرده دو مکانیزم

پرده دوبل رول در حالت بسته شدن روی غلتک به صورت کامل جمع می شود. تا اینجای کار شبیه به پرده های شید است ولی تفاوت اصلی در هنگام باز شدن پرده دوبل رول دیده می شود. به هنگامی که هر دو پرده را باز می کنید دو لایه موازی از پارچه را می بینید. مکانیسم تولید این پرده های فریبنده به گونه ای است که امکان تغییر زاویه نوری بین لایه های پرده وجود دارد. بخش تنظیم نور پرده دبل رول شباهت به انواع پرده کرکره دارد ولی سیستم پیشرفته تری در این پرده ها دیده می شود.

این پرده های شکیل و خوش نقش را می توان بر روی پنجره های دو جداره رولینگ نصب کرد. به طور کلی پنجره هایی که برای باز شدن روی لولا قرار ندارند و به داخل باز نمی شوند، بهترین انتخاب برای نصب پرده دوبل رول هستند. نصب این پرده های شکیل روی پنجره های قدیمی که برای باز و بسته شدن فضایی را اشغال می کنند، توام با مشکلاتی است.

پرده زبرا - پرده شید - پرده دومکانیزم - پرده سیلوئت - پرده چاپی - پرده DK ورتیکال

شکوه طراحی با پرده دو مکانیزم یا پرده دوبل

غلتک های پرده با زنجیر حرکت کرده و نورپردازی مناسب را ایجاد می کنند. دو لایه موازی پارچه در عین نورپردازی شگفت انگیز، حریم خصوصی را نیز به خوبی حفظ می کند. البته همیشه امکان بالا بردن آستری پرده دوبل رول و استفاده حداکثری از نور روز هم وجود دارد.  علاوه بر زنجیر امکان نصب سیستم کنترل الکتریکی هم روی پرده دبل رول وجود دارد که البته هزینه نصب و خرید پرده را افزایش می دهد. برای دیدن طرح های جدید انواع پرده دبل رول و پرده زبرا از پرده دومکانیزه شب و روز دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط ایکس نوین
کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ می‌ باشد.